مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک شیراز
جدیدترین و بهترین روش درمان بیش فعالی و عدم توجه و تمرکز ، اختلالات یادگیری ، اضطراب ، افسردگی ، سردرد و میگرن ، دردهای مزمن
                                                        
درباره وبلاگ

رویا طاهری ، مشاور خانواده و روانشناس ،نوروتراپیست و عضو انجمن ونظام مشاوره وروانشناسی کشور ، دارای چندین مقاله علمی و پژوهشی ثبت شده در مجلات معتبر علمی پژوهشی و همایش های متعدد ملی و همچنین نویسنده و مترجم کتب مختلف روانشناسی می باشم وهم اکنون مفتخرم که باتاسیس مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک در سال ۱۳۹۰ و ارائه خدمات مرتبط با آن برای اولین بار در استان فارس ، شهرستان شیراز قادر خواهم بود که گامی هرچند کوچک ولی مفید وموثر درجهت ارتقا سلامت جسم و روان هموطنان عزیز خود با انجام روش های درمانی غیر دارویی و کاملا بدون عارضه ، برداشته باشم .
مدیر وبلاگ : رویا طاهری
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتان در مورد اثر بخشی درمان جدید نوروفیدبک و بیوفیدبک در رفع اختلالات جسمی و روانی چیست؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

سوالات رایج

+ نوروفیدبک و بیوفیدبک چیست؟

این روش درمانی نوعی فرایند آموزشی به مغز است که توسط دستگاه نوروفیدبک و بیوفیدبک و در مراکز درمانی انجام می شود. در این روش مراجع در مقابل صفحه مانیتور می نشیند و امواج مغزی و زیستی بیمار توسط الکترودهایی که بر روی سر و برخی از نقاط بدن بیمار نصب می شود، توسط سنسورهای مخصوصی به دستگاه هدایت می گردد و درمانگر با توجه به وضعیت بدن و امواج مغزی، سعی می کند.

در طی چند جلسه درمانی امواج مغزی مراجع را به حالت طبیعی درآورد و در نهایت با به حالت نرمال و طبیعی درآمدن امواج مغزی و زیستی بدن، مشکل و اختلال به وجود آمده برطرف خواهد شد.

 نکته قابل توجه در این روش، کاملا بدون عارضه بودن آن می باشدواینکه  ریشه اختلال را شناسایی کرده و آنرا به نقطه تعادل و ایده آل خود باز می گرداند. این روش درمانی، روشی کاملاً ایمن و فاقد درد است و با تکرار و تمرین بیشتر ریشه اختلال را خشکانده و از بین می برد و دیگر نه نشانه هایی از اختلال در فرد مراجع باقی می ماند و نه فرد مراجع دوباره به آن اختلال مبتلا می گردد واین نکته می تواند وجه تمایز این روش درمانی با درمان های دیگر باشد.

+ فرایند درمان در هر جلسه درمانی چگونه است؟

  فرایند درمان به این صورت می باشد که بیمار و درمانگر هرکدام در مقابل یک مانیتور می نشیند و در طی جلسه حس گرهایی که الکترود نامیده می شود به سر بیمار و یا قسمت هایی از بدن بیمار از جمله انگشتان دست و یا پیشانی و غیره متصل می شود و از این طریق امواج مغزی و یا زیستی بیمار در صفحه مانیتور در قالب بازیهای کامپیوتری به نمایش در می آید و در نتیجه از این طریق فرایندهای ناهشیار و غیر اداری (فعالیت امواج مغزی و زیستی بدن) برای بیمار کاملاً محسوس می گردد و بیمار با کمک درمانگر و مشاهده این امواج قادر خواهد بود کنترل بازی را بدون دخالت دست و فقط با استفاده از امواج مغزی و زیستی خود به دست گیرد و از این طریق امواج نابهنجار را دستکاری کرده و در طی جلسات درمان آنها را به حالت طبیعی و بهنجار درآورد.

+ آیا این روش درمانی سابقه اجرایی در دنیا و ایران دارد؟

  در ابتدا، این روش درمانی مدیون تحقیق های دانشمندان خارجی از جمله دکتر باری استرمان محقق دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس در سال 1960 میلادی می باشد و در حدود 40 سال است که این روش درمانی در کل دنیا در کشورهای مختلف اروپایی، آمریکایی و آسیایی به اجرا در آمده است و تقریباً در بسیاری از موارد جایگزین درمان دارویی گشته است. به عنوان مثال در آمریکا در طی پنج سال گذشته تعداد مراکز نوروفیدبک و بیوفیدبک از 100 مراکز به 1000 مراکز ارتقاءِ یافته است و این نشان دهنده عملی و کاربردی بودن این روش درمانی است و حتی در بسیاری از کشورها، تحت پوشش خدمات بیمه ای درمان هم در آمده است.


  در ایران هم به لطف و مرحمت خدا و به کمک محققان و روان شناسان و روانپزشکان حدود چهار سال است که پا به عرصه درمان بدون دارو گذاشته است و در تهران و برخی از کلان شهرها شاهد افتتاح مراکز درمانی نوروفیدبک و بیوفیدبک می باشیم و امید است ایجاد این مراکز با سرعتی هرچه تمام تر به سایر شهرها نفوذ نموده و جوابگوی نیازهای شهروندان خود باشد و دیگر نیازی نباشد تا مردم برای رفع احتیاجات خود و دریافت درمان ،مسیری طولانی را به شهرهای دیگر طی نمایند.

+ آیا روش درمانی نوروفیدبک و بیوفیدبک عوارض جانبی هم دارد؟

 با توجه به تحقیقات انجام شده بسیار در دنیا در این زمینه تاکنون هیچ گونه عوارض جانبی مشاهده و گزارش نشده است بلکه طبق تحقیقات اثرات درمانی پایدارتری نسبت به درمان های دیگر گزارش شده است.

 

+ میزان تأثیر درمان در هر فرد چگونه است؟

  میزان تأثیر درمان در افراد مختلف، متفاوت است و این موضوع به همکاری و مساعدت خود بیمار با درمانگر و انجام کامل دستورات درمانی در طی جلسات درمان و خارج از آن مربوط می باشد که در بسیاری از اختلالات اثر بخشی درمان به میزان 90% گزارش شده است.

 + آیا در صورت بهره گیری از جلسات درمانی نوروفیدبک و بیوفیدبک دیگر نیازی به استفاده از دارو می باشد یا نه؟

  این روش درمانی خود به تنهایی روش درمانی بدون استفاده از دارو می باشد ولی در برخی از موارد حاد با توجه به تشخیص پزشک معالج، استفاده از دارو به میزان محدود در کنار این روش درمانی با هدف بهبودی بیشتر به بیماران توصیه می شود.

 اما با اطمینان زیاد می توان گفت این روش درمانی به میزان قابل توجهی استفاده از دارو در برخی از بیماری ها را کاهش می دهد و یا به میزان صفر می رساند و در نتیجه عوارض جانبی استفاده از دارو هم تقلیل می یابد یا به طور کامل از بین می رود.

+ تعداد جلسات درمان و ساعات درمانی در این روش به چه صورت می باشد؟

 تعداد جلسات درمان بین 10 الی 40 جلسه به طول می انجامد که می توان گفت در این مورد هم در افراد مختلف میزان تأثیر پذیری متفاوت می باشد بدان معنا که با توجه به تشخیص درمانگر و نیاز مراجع تعداد جلسات درمان تغییر می یابد و تنظیم می گردد. همچنین استاندارد جلسات نوروفیدبک بین 1 تا 5 جلسه در هفته می باشد و هر جلسه بین 45 دقیقه تا یک ساعت به طول می انجامد.

+ آیا می توان بعد از گذشت چند جلسه پس از درمان با مشاهده علائم بر طرف شدن اختلال به تشخیص خود ، درمان را قطع نمود؟

این عمل جز اینکه به بیمار آسیب وارد می نماید، سودی نداشته به این معنا که بایستی با توجه به تشخیص درمانگر از میزان بهبودی بیمار و توصیه او جلسات درمان را قطع نمود و در افرادی که با مشاهده برخی از علائم بهبودی جلسات درمان را ادامه نمی دهند بعد از گذشت حداکثر دو ماه، علائم بیماری دوباره بروز یافته و انگار کاری از پیش نرفته است ولی در صورت ادامه دادن درمان به میزان تعداد جلساتی که درمانگر تشخیص داده و توصیه می نماید، برگشت علائم بیماری در آینده به میزان قابل توجهی کاهش یافته و در بسیاری از موارد کاملاً از بین می رود.

+ روش درمانی نوروفیدبک و بیوفیدبک بر روی چه بیماری هایی کاربرد و اثر بخشی دارد؟

  این روش درمانی برای درمان طیف وسیعی از بیماری های جسمی و اختلالات روحی روانی کاربرد اساسی درمانی و یا کمک درمانی دارد و برطبق گزارشات انجام شده بالغ بر 150 اختلال و بیماری روحی و جسمی را درمان می نماید.

از جمله موراد بالینی درمان:

1- درمان بیش فعالی و کمبود توجه و تمرکز ADHD

2- درمان اختلالات یادگیری در کودکان و بزرگسالان LD

3- درمان اختلالات اضطرابی از جمله

-         اختلال اضطراب فراگیر

-         اختلال ترس مرضی (فوبیا)

-         اختلال استرس پس از سانحه PTSD

-         اختلال ترس از ازدحام

-         اختلال وسواس اجبار (فکری و عملی)

-         اختلال هراس

4- اختلالات خواب

-         خرخر کردن

-         کم خوابی و پر خوابی

-         خواب گردی

-         قطع تنفس در خواب

-         سخت به خواب رفتن

-         مرتب از خواب پریدن

-         فلج خواب

-         کابوس شبانه

-         هراس شبانه

-         خواب ترسی

-         دندان قروچه

-         شب ادراری

5- درمان سردردهای تنشی و میگرن

6- بیماری سوء مصرف مواد و الکل (ترک اعتیاد و شیشه)

7- درمان سندرم خستگی و دردهای مزمن (فیبرومیالژی)

8- درمان افسردگی

9- کاهش علائم بیماری صرع

10- کاهش علائم صدمات وارده به مغز

11- کاهش اختلالات خلقی

12- درمان اختلالات دو قطبی

13- درمان اوتیسم

14- درمان دمانس و فراموشی

15- درمان کندن موی سر (ترکیلو تیلو مانیا)

16- بی اختیاری ادرار از نوع استرس

17- درمان فشار خون

18- سندرم رینود

19- آسم و مشکلات تنفسی

20- درمان وزوز گوش

21- درمان سکته و باز توانی سکته های مغزی

22- کاهش و درمان اختلالات قلبی

23- درمان استرس

24- درمان تیک های عصبی

25- صرع (تشنج)

26- درمان لکنت زبان

27- MS

موارد استفاده غیر بالینی:

-  افزایش توجه وتمرکز برای دانش آموزان ودانشجویان وپشت کنکوری ها


-  افزایش عملکرد ذهنی وجسمی  ورزشکاران،هنرمندان،مدیران و....

 

+ هزینه های درمان نوروفیدبک و بیوفیدبک به چه میزان می باشد و آیا تحت پوشش بیمه های خدمات درمانی می باشد یا نه؟ 

میزان هزینه های درمان در هر جلسه 45 دقیقه ای مبلغ 50000  الی 60000 تومان می باشد که حداقل 15 جلسه برای درمان اختلالات مختلف نیاز می باشد و در برخی موارد با توجه به شرایط جسمی و ذهنی  درمانجو میزان شرکت در جلسات افزایش می یابد. 

در خصوص تحت پوشش بیمه های خدمات درمانی می توان به این موضوع اشاره کرد که بیمه های بانک های دولتی از جمله بانک های ملی ، ملت، تجارت، صادرات،مرکزی،سپه، کشاورزی ،رفاه کارگران و ...  همچنین بیمه های شرکت های نفت و گاز ...  تا 90% هزینه های مربوط به شرکت در جلسات نوروفیدبک و بیوفیدبک را تحت پوشش و حمایت قرار می دهند. 

تهیه و تنظیم :رویا طاهری ، مشاور و روان شناس و نورو تراپیست،عضو انجمن ونظام مشاوره وروانشناسی کشور


مرکز تخصصی نوروفیدبک وبیوفیدبک شیراز آماده پاسخگویی به نیاز هموطنان عزیز می باشد

ساعات کاری: همه روزه  بجز ایام تعطیل 9 صبح الی 9 شب


 آدرس 
شعبه ۱: شیراز، بلوار زند، ابتدای خیابان بیست متری سینماسعدی یا ۷ تیر  بعد از فست فود شب چره، ساختمان شیراز نقش ، طبقه ۵ واحد ا و 2
مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی سلامت و مرکز تخصصی نوروفیدبک و        
بیوفیدبک شیراز
شماره های تماس جهت اخذ نوبت
۳۲۳۴۰۴۹۹
۰۹۱۷۴۷۶۶۶۳۲


نوع مطلب :
برچسب ها : سئولات رایج در زمینه نوروفیدبک وبیو فیدبک، اختلالات قابل درمان با نوروفیدبک وبیوفیدبک، هزینه های درمان نوروفیدبک وبیوفیدبک، اختلالات اضطرابی وسواسی افسردگی با درمان نوروفیدبک وبیوفیدبک، درمان قطعی ودائمی میگرن با بیوفیدبک، درمان دائمی بیش فعالی وعدم توجه وتمرکز،
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic