تبلیغات
مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک شیراز - نکاتی در مورد بیش فعالی کودکان و نوجوانان
 
مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک شیراز
جدیدترین و بهترین روش درمان بیش فعالی و عدم توجه و تمرکز ، اختلالات یادگیری ، اضطراب ، افسردگی ، سردرد و میگرن ، دردهای مزمن
                                                        
درباره وبلاگ

رویا طاهری ، مشاور خانواده و روانشناس ،نوروتراپیست و عضو انجمن ونظام مشاوره وروانشناسی کشور ، دارای چندین مقاله علمی و پژوهشی ثبت شده در مجلات معتبر علمی پژوهشی و همایش های متعدد ملی و همچنین نویسنده و مترجم کتب مختلف روانشناسی می باشم وهم اکنون مفتخرم که باتاسیس مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک در سال ۱۳۹۰ و ارائه خدمات مرتبط با آن برای اولین بار در استان فارس ، شهرستان شیراز قادر خواهم بود که گامی هرچند کوچک ولی مفید وموثر درجهت ارتقا سلامت جسم و روان هموطنان عزیز خود با انجام روش های درمانی غیر دارویی و کاملا بدون عارضه ، برداشته باشم .
مدیر وبلاگ : رویا طاهری
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتان در مورد اثر بخشی درمان جدید نوروفیدبک و بیوفیدبک در رفع اختلالات جسمی و روانی چیست؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

بیش فعالی وعدم توجه وتمرکز وعلائم ناشی از آن


امروزه‌ بسیاری‌ از مادران‌ و پدران‌ از شیطنت‌ بسیار زیاد كودكانشان‌ شكایت‌ دارند. آنها اظهار می ‌دارند كه‌ فرزندشان‌ مرتب‌ در حال‌ حركت‌ و فعالیت‌ است‌ و نوعی‌ حالت‌ بی‌ قراری‌ و ناآرامی‌ در او مشاهده‌ می ‌كنند. برخی‌ از این‌ والدین‌ از فقدان‌ تمركز حواس‌ و ضعف‌ درسی‌ كودك‌ نیز صحبت‌ می‌ كنند.

آنها علت‌ این‌ فعالیت‌ بیش‌ از اندازه‌ را نمی ‌دانند و مرتب‌ فرزندشان‌ را مورد سرزنش‌ قرار می‌ دهند. این‌ كودكان‌ بعضاً مورد انتقاد و تنبیه ‌ بسیار زیاد قرار می ‌گیرند. عده‌ای‌ از پدر و مادرها كنترل‌ خود را از دست‌ می ‌دهند و این‌ كودكان‌ را به‌ شدت‌ كتك‌ می‌ زنند یا آنها را تهدید می ‌كنند. در این‌ نوشتار سعی‌ شده‌ است‌ پدیده‌ بیش ‌فعالی‌ در كودكان‌ توضیح‌ داده‌ و راه‌های‌ برخورد مناسب‌ با این‌ حالت‌ ارائه‌ شود.
اختلال‌ بیش‌ فعالی‌ كه‌ در اغلب‌ موارد با نقص‌ توجه‌ همراه‌ است، معمولاً در دوران‌ كودكی‌ بروز می‌ كند. تشخیص‌ این‌ اختلال‌ در سنین‌ زیر پنج‌ سال‌ قدری‌ مشكل‌ است زیرا امكان‌ دارد با رفتارهای‌ طبیعی‌ و شیطنت ‌آمیز كودكان‌ اشتباه‌ گرفته‌ شود. با این ‌حال، متخصصان‌ می‌ توانند این‌ اختلال‌ را تشخیص‌ دهند و پیش‌ بینی‌های‌ لازم‌ را به‌ عمل‌ آورند. این‌ اختلال‌ با فعالیت‌ بیش‌ از اندازه، خرابكاری‌ و آزار رساندن‌ همراه‌ است.


بیش ‌فعالی‌ كودكان‌


كودكان‌ بیش ‌فعال‌ ، همانگونه‌ كه‌ از این‌ عنوان‌ برمی ‌آید،بسیار پرتحرك اند و نمی ‌توانند یک جا آرام‌ بنشینند. آنها اضافه‌ بر ناآرامی‌ بسیار زیاد، نوعی‌ اضطرار و اجبار برای‌ خرابكاری‌ نیز دارند. آنان‌ اشیا را می‌ شكنند یا پرتاب‌ می‌ كنند. همچنین‌ كنجكاوی‌ بسیار از خود نشان‌ می‌ دهند و نه‌ تنها اسباب‌ بازی‌هایشان‌ را خراب‌ می‌ كنند، بلكه‌ اشیاء و وسایل‌ منزل‌ را نیز دستكاری‌ و خراب‌ می‌ كنند. كارهای‌ خطرناك‌ را دوست‌ دارند و ابداً احساس‌ خطر نمی ‌كنند. بنابراین‌ رفتارهایی‌ بی ‌محابا از آنها سرمی ‌زند. برخی‌ از بزرگسالان‌ آنها را افرادی‌ بی ‌باك‌ و شجاع‌ تصور می ‌كنند؛ در حالی‌ كه‌ این‌ رفتارهای‌ بی‌ مهابا نشانگر این‌ واقعیت‌ است‌ كه‌ احساس‌ خطر واقعی ، كه‌ یك‌ احساس‌ طبیعی‌ است‌ و بایستی‌ در كودكان‌ وجود داشته‌ باشد ، در این‌ بچه‌ ها وجود ندارد. بازی‌ های‌ خطرناك‌ ، از جمله‌ بازی‌ با كبریت‌  و علاقه‌ به‌ وسایلی‌ چون‌ كارد و چاقو نشانه‌ های‌ دیگری‌ از گرایش‌ها و رفتارهای‌ غیرطبیعی‌ این‌ بچه‌ هاست.

كودك‌ بیش ‌فعال‌ احساس‌ خطر نمی‌ كند


كودكان‌ بیش ‌فعال‌ در مورد كارها و اشیایی‌ كه‌ به‌ طور طبیعی‌ باید در برابر آنها احساس‌ خطر كنند، خطری‌ احساس‌ نمی‌كنند؛ و اختلالات‌ سلوك‌ در این‌ كودكان‌ بعضاً دیده‌ می‌ شود؛ مثلاً بعضی‌ از آنها رفتارهای‌ پرخاشگرانه‌ دارند یا برای‌ آسیب‌ رساندن‌ به‌ دیگران‌ آنان‌ را تهدید می‌ كنند. ممكن‌ است‌ به‌ حیوانات‌ نیز صدمه‌ بزنند. بعضی‌ دیگر در اعمالی‌ چون‌ سرقت‌ و تقلب‌ و به‌ طور كلی‌ كارهایی‌ كه‌ تخلف‌ از قوانین‌ و مقررات‌ محسوب‌ می‌ شود شركت‌ می‌ كنند.

تمایل‌ به‌ كارهای‌ خلاف‌ و خطرناك‌


این‌ كودكان‌ آچار پیچ‌ گوشتی‌ را داخل‌ پریز برق‌ می‌ كنند؛ اشیاء و وسایلی‌ را كه‌ متعلق‌ به‌ خودشان‌ نیست‌ برمی‌دارند؛ تمایل‌ بسیاری‌ به‌ كشیدن‌ سیگار دارند (ته ‌سیگارها را برمی ‌دارند و علاقه‌ به‌ كشیدن‌ آنها دارند) و همچنین‌ گرایش‌ به‌ دروغگویی‌ در آنها بسیار بالاست‌ و اغلب‌ دروغ‌ می ‌گویند. به‌علاوه آنان‌ تمایل‌ به‌ ارتباط‌ با كودكان‌ و نوجوانان‌ بزرگتر از خود دارند. اغلب‌ دوستانی‌ بزرگتر از خود انتخاب‌ می ‌كنند و از مصاحبت‌ با نوجوانان‌ لذت‌ می ‌برند. بسیار مایلند در صحبت‌ها و فعالیت‌های‌ آنان‌ شركت‌ كنند. همچنین‌ گرایش‌ به‌ كارهای‌ خلاف‌ از جمله‌ دزدی‌ در آنها بسیار زیاد است. به ‌نظر می‌ رسد این‌ كودكان‌ زودتر از حد معمول‌ چشم‌ و گوششان‌ باز می ‌شود و به‌ كنجكاوی‌های‌ بسیار زیاد دچار می‌ شوند.عملكرد اجتماعی‌ و تحصیلی‌ كودك‌ كاهش‌ می ‌یابد


كودكان‌ بیش ‌فعالی‌ كه‌ دچار نقص‌ توجه‌ هستند، در تحصیل‌ با مشكل‌ مواجهند. دامنهِ توجه‌ در آنها بسیار محدود است‌ و به‌ همین‌ علت‌ نمی‌ توانند تمركز لازم‌ را حین‌ درس ‌خواندن‌ داشته‌ باشند. این‌ كودكان‌ به ‌سرعت‌ حواسشان‌ پرت‌ می ‌شود و به‌ كوچكترین‌ محرك‌ بیرونی‌ واكنش‌ نشان‌ می ‌دهند. در نتیجه‌ عملكرد تحصیلی‌ آنان‌ پایین‌ می‌ آید و در یادگیری‌ دچار مشكل‌ می ‌شوند.

از لحاظ‌ اجتماعی، كودكان‌ بیش ‌فعال‌ تأثیر مثبتی‌ بر دیگران‌ نمی ‌گذارند و مرتب‌ مورد انتقاد قرار می ‌گیرند. آنها به ‌دلیل‌ دقت‌ پایین، اغلب‌ دچار اشتباه‌ می ‌شوند و انتقاد دیگران‌ را نسبت‌ به‌ خود برمی‌انگیزانند. این‌ بچه‌ها به‌ جزئیات‌ مسائل‌ توجهی‌ ندارند. حتی‌ در بازی‌ها نیز با دشواری‌ رو به ‌رو می ‌شوند و در ارتباط‌ خود با بچه ‌های‌ دیگر مشكل‌ پیدا می ‌كنند. اغلب‌ از دستورالعمل‌ها پیروی‌ نمی‌ كنند و از عهده‌ تكالیف‌ مدرسه‌ و سایر كارها و وظایف‌ برنمی‌آیند.

آنان‌ از درگیر شدن‌ با تكالیفی‌ كه‌ مستلزم‌ تلاش‌ ذهنی‌ مداوم‌ است، می‌ پرهیزند. اغلب، وسایل‌ خود را گم‌ می‌ كنند و دچار فراموشكاری‌اند. به ‌طور افراطی‌ حرف‌ می ‌زنند و پیش‌ از تمام‌ شدن‌ پرسش‌ها، پاسخ‌ می‌ دهند. منتظر نوبت‌ ماندن‌ برایشان‌ دشوار است‌ و بسیاری‌ اوقات‌ مزاحم‌ كار دیگران‌ می ‌شوند.
والدین‌ چه‌ نقشی‌ در درمان‌ دارند
1. ابتدا باید مطمئن‌ باشیم‌ كه‌ فرزندمان‌ واقعاً نشانه ‌های‌ این‌ اختلال‌ را دارد؛ به‌ علاوه‌ تشخیص‌ نهایی‌ توسط‌ متخصص‌ انجام‌ می‌ پذیرد. گاهی‌ والدینی‌ كه‌ افرادی‌ بسیار مضطرب‌ و نگران‌ هستند، ممكن‌ است‌ جنب و جوش‌های‌ طبیعی‌ فرزند را دلیلی‌ بر بیش ‌فعالی‌ بدانند. بنابراین‌ در قدم‌ اول‌ بایستی‌ راجع‌ به‌ تشخیص‌ مطمئن‌ باشیم‌ و به فرزندمان برچسب‌های‌ نادرست‌ نزنیم.

2. انرژی‌ اضافه‌ این‌ كودكان‌ باید از طریق‌ فعالیت‌های‌ مثبت، از جمله‌ ورزش‌ كردن، مصرف‌ شود. بهتر است‌ آنها را برای‌ بازی‌ به‌ زمین‌های‌ بزرگ‌ برد و اجازه‌ داد كه‌ به‌ فعالیت‌های‌ لذتبخش‌ بپردازند یا این‌ كه‌ روزانه‌ برای‌ پیاده‌ روی‌ آنها را از خانه‌ خارج‌ كرد. در منزل‌ نیز بایستی‌ مسئولیت‌هایی‌ كه‌ از لحاظ‌ جسمی‌ قدری‌ بچه‌ها را خسته‌ می‌ كند به‌ آنها بسپاریم‌ تا به‌ این‌ وسیله‌ انرژی‌ بیش‌ از حد آنان‌ گرفته‌ شود. البته‌ خوب‌ است‌ گاهی‌ برای‌ انجام‌ این‌ مسئولیت‌ها جوایزی‌ هم‌ در نظر بگیریم.

3. به‌ خاطر داشته‌ باشیم‌ این‌ كودكان‌ را به‌ هیچ‌ وجه‌ كتك‌ نزنیم؛ زیرا رفتارهای‌ انتقام ‌جویانه‌ از آنها سر خواهد زد. بهتر است‌ با آنان مؤدبانه‌ و با محبت‌ صحبت‌ كنیم. البته‌ در برخورد با سایر كودكان‌ نیز داشتن‌ رفتاری‌ مهرآمیز و عاری‌ از خشونت‌ لازم‌ است.

4. گروهی‌ از موادغذایی‌ - از جمله‌ كاكائو، شكلات، قهوه، نسكافه، نوشابه‌های‌ رنگی‌ و تنقلات - باعث‌ تحریك ‌پذیری‌ می‌شوند و لازم‌ است‌ تا حد امكان‌ از دادن‌ آنها به‌ بچه‌ ها خودداری‌ شود.

5. خواب‌ شبانگاهی‌ این‌ كودكان‌ موضوع‌ مهمی‌ است؛ آنها باید شب‌ها زودتر به‌ رختخواب‌ بروند. بهتر است‌ والدین‌ برنامه‌ خانواده‌ را به‌ گونه‌ ای‌ مناسب‌ تنظیم‌ كنند و به‌ هر طریق‌ ممكن‌ به‌ كودك‌ بفهمانند این‌ یكی‌ از قوانین‌ خانواده‌ اوست‌ كه‌ شب‌ها تا دیروقت‌ بیدار نماند. در همین‌ زمینه‌ توصیه‌ می‌ شود كودك‌ از وسایلی‌ چون‌ كامپیوتر و تلویزیون‌ به‌ صورت‌ افراطی‌ استفاده‌ نكند .


6. چنانچه‌ كودك‌ بیش ‌فعال‌ از لحاظ‌ توجه‌ و تمركز بسیار مشكل‌ داشته‌ باشد و رفتارهای‌ او موجب‌ اذیت‌ وآزار فراوان‌ شود، بهتر است‌ با روان پزشك‌ كودك‌ و نوجوان‌ مشورت‌ شود تا به‌ صلاحدید او كودك‌ مقداری‌ داروی‌ اختصاصی‌ این‌ اختلال‌ را مصرف‌ كند.نتیجه ‌گیری‌


اختلال‌ بیش‌ فعالی‌ كه‌ در اغلب‌ موارد با نقص‌ توجه‌ همراه‌ است، معمولاً در دوران‌ كودكی‌ بروز می‌ كند. تشخیص‌ این‌ اختلال‌ در سنین‌ زیر پنج‌ سال‌ قدری‌ مشكل‌ است زیرا امكان‌ دارد با رفتارهای‌ طبیعی‌ و شیطنت ‌آمیز كودكان‌ اشتباه‌ گرفته‌ شود. با این ‌حال، متخصصان‌ می‌ توانند این‌ اختلال‌ را تشخیص‌ دهند و پیش‌ بینی‌های‌ لازم‌ را به‌ عمل‌ آورند. این‌ اختلال‌ با فعالیت‌ بیش‌ از اندازه، خرابكاری‌ و آزار رساندن‌ همراه‌ است.

چنانچه‌ این‌ بچه‌ها در سنین‌ كودكی‌ معالجه‌ نشوند، در دوره‌ نوجوانی‌ احتمال‌ این ‌كه‌ رفتارهای‌ ضداجتماعی‌ داشته‌ باشند و نیز حالات‌ افسردگی‌ در آنها به‌ وجود آید، بسیار است. بنابراین‌ به‌ والدین‌ توصیه‌ می ‌شود كه‌ حتماً در دوران‌ كودكی‌ برای‌ معالجه‌ این‌ كودكان‌ اقدام‌ كنند.

كودكان بیش‌فعال و درمان آنها

كودكان بیش‌فعال ودرمان آنها، بیش‌‌فعالی اصطلاحی است برای بیان خصوصیات رفتاری كه به صورت عمده عبارتند از خستگی‌ناپذیری، پرتحرك بودن، هیجان‌پذیری، بی‌قراری، پریشانی و... تشخیص بیش‌فعالی كه به عنوان یك اختلال از آن یاد می‌شود، در سنین زیر پنج سال قدری مشكل است، زیرا امكان دارد با رفتارهای طبیعی و شیطنت‌آمیز كودكان اشتباه گرفته شود. با این حال متخصصان با واقف بودن به ویژگی‌های خاص این اختلال، می‌توانند آن را تشخیص داده و پیش‌بینی‌های لازم برای كنترل و درمان آن به عمل آورند.
كودكان بیش‌فعال بسیار پرتحرك‌ هستند و نمی‌توانند یك‌جا آرام بنشینند. آنها علاوه بر ناآرامی بسیار زیاد، نوعی اضطرار و اجبار برای خرابكاری نیز دارند. آنها اشیا را می‌شكنند یا پرتاب می‌كنند، كنجكاوی زیادی از خود نشان می‌دهند و نه تنها اسباب‌بازی‌هایشان را خراب می‌كنند، بلكه اشیا و وسایل منزل را نیز دستكاری و خراب می‌كنند.
این كودكان بسیار بی‌محابا هستند و اغلب دست به كارهای خلاف می‌زنند كه البته عده‌ای از اطرافیان این رفتارها را ناشی از بی‌باكی و شجاعت كودك می‌دانند و در واقع با تایید این‌گونه رفتارها، باعث تشویق كودك می‌شوند و لذا احساس خطر واقعی ، كه یك احساس طبیعی است و بایستی در كودكان وجود داشته باشد،در این بچه‌ها وجود ندارد.
از لحاظ اجتماعی، كودكان بیش‌فعال تاثیر مثبتی بر دیگران نمی‌گذارند و مرتب مورد انتقاد قرار می‌گیرند. آنها به دلیل دقت پایین، اغلب دچار اشتباه می‌شوند و انتقاد دیگران را نسبت به خود برانگیخته می‌كنند. این بچه‌ها به جزئیات مسائل توجهی ندارند، حتی در بازی‌ها نیز با دشواری روبه‌رو می‌شوند و در ارتباط خود با بچه‌های دیگر، مشكل پیدا می‌كنند. اغلب از دستور‌العمل‌ها پیروی نمی‌كنند و از عهده تكالیف مدرسه و سایر كارها و وظایف خود برنمی‌آیند. اغلب، وسایل خود را گم می‌كنند و دچار فراموشكاری هستند، افراطی حرف می‌زنند و پیش از تمام شدن پرسش‌ها، پاسخ می‌دهند.
درمان اختلال بیش‌فعالی در كودكان

این اختلال قابل درمان و تا درصد بسیار بالایی قابل كنترل است. برای درمان بیش‌فعالی، آن را به دسته خفیف، متوسط و شدید تقسیم می‌كنند. برای درمان بیش‌فعالی خفیف باید محیط‌هایی كه كودك در آنها حضور می‌یابد از جمله خانه و مدرسه، كنترل و ساماندهی شود مثلا می‌توان از تشویق و تنبیه ،البته مد نظر تنبیه جسمانی و روانی نیست ،در این محیط‌ها استفاده نمود.
درمان بیش‌فعالی متوسط و شدید هم نیاز به درمان دارویی و مراجعه به روانپزشك دارد. اما در این میان، والدین نقش بسزایی در درمان بیش‌فعالی كودكان‌شان دارند. آنها در قدم اول بایستی راجع به تشخیص این اختلال مطمئن شوند و از زدن برچسب‌های نادرست و غلط بر كودكان‌شان اجتناب كنند.
والدین باید سعی كنند انرژی اضافه این كودكان را از طریق فعالیت‌های مثبت از جمله ورزش كردن مصرف و تخلیه نمایند. از تنبیه بدنی و روانی این كودكان پرهیز نمایند زیرا موجب می‌شود آنها رفتاری انتقام‌جویانه از خود بروز دهند. از در اختیار گذاشتن گروهی از مواد غذایی از جمله كاكائو، شكلات، قهوه، نسكافه، نوشابه‌های رنگی و تنقلات كه باعث تحریك بیشتر كودكان می‌شود، خودداری كنند. خواب شبا نگاهی این كودكان بسیار مهم و قابل توجه است لذا والدین باید سعی كنند كه كودكان بیش‌فعال‌شان شب‌ها زودتر به رختخواب بروند.
والدین باید توجه داشته باشند كه چنانچه این بچه‌ها در سنین كودكی معالجه نشوند، در دوره نوجوانی احتمال اینكه رفتارهای ضداجتماعی داشته باشند و نیز حالت افسردگی در آنها به وجود آید، بسیار است لذا به والدین آنها توصیه می‌شود كه حتما در دوران كودكی برای معالجه اقدام نمایند.

خوشبختانه در سال های اخیر با انجام روش نوروفیدبک وبیو فیدبک توسط متخصصان این فن می توان کمک شایانی به تشخیص و رفع این اختلال واختلالات شایع دیگر نمود .

 تهیه وتنظیم: رویا طاهری،مشاور وروانشناس ،نوروتراپیست وعضو انجمن ونظام روانشناسی کشور ساعات کاری: همه روزه  بجز ایام تعطیل 9 صبح الی 9


 آدرس 
شعبه ۱: شیراز، بلوار زند، ابتدای خیابان بیست متری سینماسعدی یا ۷ تیر  بعد از فست فود شب چره، ساختمان شیراز نقش ، طبقه ۵ واحد ا و 2
مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی سلامت و مرکز تخصصی نوروفیدبک و        
بیوفیدبک شیراز
شماره های تماس جهت اخذ نوبت
۳۲۳۴۰۴۹۹
۰۹۱۷۴۷۶۶۶۳۲


 

نوع مطلب :
برچسب ها : بهترین روش درمان بیش فعالی با نوروفیدبک، روش های کاهش علائم بیش فعالی وعدم توجه وتمرکز، بهترین و موثرترین روش درمان بیش فعالی، بهترین روش درمان اختلالات یادگیری، علائم ونشانه های بیش فعالی،
لینک های مرتبط :
شنبه 26 مرداد 1398 02:59 ب.ظ
I enjoy what you guys tend to be up too. Such clever work and exposure!

Keep up the good works guys I've included you guys to
our blogroll.
شنبه 26 مرداد 1398 12:37 ب.ظ
Keep up the good work, I read few blog posts on this web site and I conceive that your web site is
really interesting and has got lots of great information.
شنبه 26 مرداد 1398 12:06 ب.ظ
I love what you guys are up too. This kind of clever work and coverage!
Keep up the wonderful works guys I've you guys to my personal blogroll.
شنبه 26 مرداد 1398 09:38 ق.ظ
I don't unremarkably comment but I gotta admit thank you for the post
on this amazing one :D.
جمعه 25 مرداد 1398 12:53 ب.ظ
As I web-site possessor I believe the content matter here
is rattling great , appreciate it for your efforts.
You should keep it up forever! Good Luck.
جمعه 25 مرداد 1398 11:08 ق.ظ
I don't commonly comment but I gotta say appreciate it for the
post on this great one :D.
جمعه 25 مرداد 1398 05:57 ق.ظ
I like what you guys are up too. Such clever work and reporting!
Keep up the superb works guys I've incorporated you
guys to my blogroll. I think it'll improve the value of my web site :).
جمعه 25 مرداد 1398 02:21 ق.ظ
Keep up the good work, I read few articles on this web site and I conceive that your website is really interesting and
contains bands of fantastic information.
پنجشنبه 24 مرداد 1398 07:42 ب.ظ
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate
you writing this post and the rest of the site is also
very good.
پنجشنبه 24 مرداد 1398 06:49 ب.ظ
Please let me know if you're looking for a article writer for your site.
You have some really good posts and I think I would be a good asset.
If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some
material for your blog in exchange for a link back to mine.

Please blast me an e-mail if interested. Thanks!
پنجشنبه 24 مرداد 1398 06:19 ق.ظ
If some one wants expert view on the topic of running a blog after that i
advise him/her to go to see this website, Keep up the nice work.
چهارشنبه 23 مرداد 1398 11:08 ب.ظ
I got what you mean,saved to bookmarks, very decent internet site.
سه شنبه 22 مرداد 1398 04:56 ب.ظ
Currently it seems like Drupal is the preferred blogging platform out there right now.
(from what I've read) Is that what you are using on your blog?
سه شنبه 22 مرداد 1398 04:51 ب.ظ
Hey very nice web site!! Guy .. Excellent .. Amazing ..
I'll bookmark your website and take the feeds additionally?
I'm satisfied to search out numerous helpful information here
within the post, we want develop more techniques in this regard, thank
you for sharing. . . . . .
سه شنبه 22 مرداد 1398 04:41 ب.ظ
Hi colleagues, fastidious post and good urging commented here, I am truly enjoying by these.
سه شنبه 22 مرداد 1398 01:37 ب.ظ
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this article plus the rest of the
website is also really good.
سه شنبه 22 مرداد 1398 07:45 ق.ظ
If some one needs expert view on the topic of blogging and site-building
after that i recommend him/her to visit this website, Keep up
the good work.
سه شنبه 22 مرداد 1398 06:35 ق.ظ
I really like what you guys are usually up too. This type of clever work and reporting!
Keep up the awesome works guys I've incorporated you
guys to my blogroll.
دوشنبه 21 مرداد 1398 10:07 ب.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.

I will be sure to bookmark it and return to read more
of your useful information. Thanks for the post.
I will definitely comeback.
دوشنبه 21 مرداد 1398 04:09 ب.ظ
I really like what you guys are up too. This kind of clever work and coverage!
Keep up the terrific works guys I've added
you guys to blogroll.
دوشنبه 21 مرداد 1398 09:55 ق.ظ
Good day very nice website!! Guy .. Excellent ..

Superb .. I will bookmark your blog and take the feeds additionally?
I'm happy to seek out a lot of helpful information here within the publish, we'd like develop
extra techniques in this regard, thank you for sharing.
. . . . .
دوشنبه 21 مرداد 1398 06:53 ق.ظ
Hello! Someone in my Myspace group shared this site
with us so I came to give it a look. I'm definitely loving
the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers!
Fantastic blog and excellent design.
دوشنبه 21 مرداد 1398 05:06 ق.ظ
Howdy! Someone in my Facebook group shared this site with us so I
came to give it a look. I'm definitely enjoying the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers!
Fantastic blog and fantastic design and style.
دوشنبه 21 مرداد 1398 04:33 ق.ظ
I was just seeking this info for a while. After six hours of
continuous Googleing, at last I got it in your website.
I wonder what is the lack of Google strategy that don't rank this
type of informative websites in top of the list.

Normally the top web sites are full of garbage.
دوشنبه 21 مرداد 1398 01:37 ق.ظ
Everything posted made a great deal of sense.
However, what about this? what if you were to write a killer headline?
I ain't suggesting your information isn't good.,
but suppose you added something that makes people desire more?
I mean مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک شیراز - نکاتی در
مورد بیش فعالی کودکان و نوجوانان is a little boring.
You ought to look at Yahoo's home page and watch how they create news titles to grab people interested.
You might add a related video or a picture or two to grab readers
interested about what you've written. In my opinion, it would make your posts a
little livelier.
یکشنبه 20 مرداد 1398 10:10 ب.ظ
I don't ordinarily comment but I gotta state thanks for the post on this one :
D.
یکشنبه 20 مرداد 1398 08:36 ب.ظ
I like what you guys are up too. Such intelligent work and reporting!
Carry on the excellent works guys I've incorporated you guys to my blogroll.

I think it'll improve the value of my website :).
یکشنبه 20 مرداد 1398 02:18 ب.ظ
Wonderful work! That is the kind of info that
should be shared across the net. Disgrace on Google for now
not positioning this submit upper! Come on over and consult with my site
. Thank you =)
شنبه 19 مرداد 1398 03:43 ب.ظ
I like what you guys are up also. Such intelligent work and reporting!
Keep up the excellent works guys I've incorporated you guys to my blogroll.

I think it'll improve the value of my website :).
شنبه 19 مرداد 1398 02:27 ب.ظ
If some one desires expert view about blogging afterward
i recommend him/her to visit this website, Keep up the good job.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30